Här kommer min planering. Jag vill bara säga att antalet lektioner beror ju på hur långa lektionspass man har.
Modul 8 Moment 2; Planering kring
bildanalys, Linda Sandberg
Tema:
Street Art
Min planering kring bildanalys går in under arbetsområdet
Street Art och bildanalyserna fokuserar på analys av samtida konstverk och
bilder. Målgruppen är gymnasiets Introduktionsprogram med elever mellan 16-19
år. De har väldigt varierande kunskaper inom ämnet bild. Många är i behov av
särskilt stöd och flertalet av eleverna kommer från andra länder vilket gör att
det krävs många inividuella anpassningar för att få arbetet att fungera. I
arbetsområdet ska eleverna få lära sig om vad som menas med Street Art,
analysera några olika bilder inom den genren, samt göra ett eget arbete kring
temat.
Under arbetets gång ska eleven reflektera och skriva kring
sin process och i slutet av arbetsområdet ska eleverna göra en presentationen/utställning. Eleverna ska placera ut sina egna
Street Art verk i och utanför skolan, bjuda in till utställning och i samband
med detta ha en redovisning kring arbetet. Eleverna kommer att bedömas i sin
bildanlys, sin idéutveckling och arbetsprocess och bildframställning. Se
bedömningsmatris.
Syfte
Eleven kommer att få träna
din förmåga att:
·
Kommunicera med bilder för att utrrycka ett budskap.
·
Skapa bilder med digitala eller hantverksmässiga tekniker och verktyg
samt med olika material.
·
Undersöka och presentera ett ämnesområde med bild.
·
Analysera bilder kring temat Street art och dess uttryck, innehåll och
funktioner.
Koppling till centralt innehåll i bild
Bildframställning
Framställande
av berättande bilder om egna erfarenheter, åsikter och upplevelser.
Återanvändning
av bilder, material och föremål i eget bildskapande.
Presentationer
av eget bildskapande.
Etik
och värderingar när det gäller bruk av bilder (street art) samt yttrandefrihet.
Redskap för
bildframställning
Material
och verktyg för två och tredimensionellt arbete och hur dessa kan användas för
bestämda syften.
Bildanalys
Samtida
konstbilder samt konstverk från Sverige, Europa och övriga världen. Hur
bilderna och verken är utformade och vilka budskap de förmedlar.
Lektion 1- Inledning-
Vad är Street art?
Syftet med
lektionen är att alla ska få ökad kunskap om vad Street Art är för något och
att det kan ta sig olika uttryck. De ska börja fundera över vilka budskap som
möter dem i ”det offentliga rummet”. Vem vill framföra sina åsikt och vem får
lov att göra det? Eleverna får en inledning och
genomgång av arbetsområdet och relevanta ord och begrepp.
Det kan vara klokt att inte presentera alla detaljer på en
gång utan ta en sak i taget, lektion för lektion. Den första lektionen ska
handla om vad som menas med Street Art och eleverna ska få uppleva och se
Street Art.
Alt 1) Om man bor i en större stad där man kan gå på någon
aktuell utställning eller ta en promenad i staden för att se gatukonst.
Alt 2) Se filmen Street Art på ur.se, Anaconda.
Låt eleverna svara på filmfrågorna individuellt eller
tillsammans med en kompis. Diskutera och gå igenom frågorna tillsammans. (Se
bilaga med filmfrågor) Vid genomgången kan man lyfta fram frågor som vem har
rätt att säga och uttrycka budskap i det offentliga rummet? Vad menas med det
offentliga rummet?Vad säger lagen om grafitti? Koppla till aktuella frågor som
t. ex nolltoleransen mot grafitti i Stockholm. Vad tycker eleverna själva om de
olika uttryck som de sett på filmen?
Lektion 2: Bildanalys
av ett samtida konstverk.
Syftet med lektionen är att eleven ska få göra en bildanlys av ett samtida konstverk tillsammans i gruppen.
Tanken är att eleven ska introduceras till hur man kan analysera och titta på
bilder kring Street Art för att de sedan kunna arbeta vidare med egna analyser.
Genom att göra en första analys tillsammans kan de elever som behöver mycket
hjälp och stöd få en tydligt och bli säkrare inför det egna arbete.
Arbetet utgår från en analys av ett konstverk av Banksy
2014. Samma bild som jag använt i min egen analys.
1) Eleverna får börja med att reflektera individuellt i sina
skrivhäften;
Vilken känsla väcker bilden hos dig? Hur upplevs bilden?
2)Bildanalysen i helklass genom samtal. ( Kan tilläggas att
mina grupper är relativt små)
Jag som lärare skriver ner reflektionerna som uttrycks och
eleverna skriver i sina loggböcker. På så sätt har alla deltagit och gjort en
grundlig analys av konstverket. Om man har en annan elevgrupp som kan arbeta
mera självständigt så kan man ju välja att göra analysen mera individuellt och
därefter gå igenom tillsammans.
A) Vi samtalar om och skriver ner denotationer, vad de ser. Vilka personer/figurer finns på bilden,
vilken miljö, vad händer, hur är bilden gjord, i vilken teknik.
B) Sedan går vi vidare till steg 2, konnotationer.
Vad tänker ni på när ni ser den här bilden? Vad kan bilden
handla om? För vem är bilden gjord tror du? Vilken målgrupp finns, vem är
avsändaren? Finns det något tydligt syfte med bilden? Vad finns det för mening
med bilden? Vem är Banksy? Var någonstans finns detta konstverk? Har det
betydelse för tolkningen? Vad vill bilden berätta för oss? Vad sägs just nu om
det som berättas? (tema och rema)
Eleverna får ett papper med tydliga punkter av analysen så
att de ser vad vi ska analysera och i vilka steg. De ska träna sig att försöka
skriva i löpande text. Vi delar upp analysen i två steg, så att vi kan prata
tillsammans efter varje steg. ( Se bilaga)
Lektion 3 och 4
Egen bildanalys
Eleven får välja ett eget samtida Street Art-verk för sin
bildanalys. De ska välja sitt verk
utifrån ett uttryck som intresserar dem och som de vill veta mera om. I sin
bildanalys ska de särskilt fokusera på platsens betydelse för konstverket.
Eleverna behöver tillgång till Internet och bra samlingssidor med länkar för
Street Art är:
www.gatukonst.se/links
samt globalstreetart.com
Se bilaga med bildanalysfrågor.
Lektion 5
Syfte- Att eleverna ska få analysera och samtala kring
nutida konst. Att de ska använda sig av relevanta begrepp. Att de ska fundera
på ett konstverks tolkning utifrån plats(tid och rum), miljö och kontext.
Eleverna få därefter redovisa sitt arbete med bildanalys i
mindre grupper. Det kan vara bra att mixa grupperna så att de får ta del av så
skiftande verk som möjligt i sina diskussionsgrupper. (Grafitti, Knitta- Art,
Skulptur osv)
Eleverna ska gemensamt fundera över sammanhanget, platsen (kontexten) där Street Art
verken är gjorda. Hur skulle platsen vara utan konstverket? På vilket sätt
tycker ni att platsen har förändrats med detta verk? Skulle det här konstverket
passa på vilken plats somhelst? Varför/ Varför inte?
Eget arbete: Lektion
5-7
Syftet med
lektionerna är att eleven ska starta upp, planera och genomföra sitt eget arbete
kring Street art med inspiration från det verk som eleven har analyserat. De
ska med inspiration från ”sitt” konstverk skapa ett eget Street Art verk i
valfritt material och på en valfri plats i och runt skolan.
Genom att besöka platsen, anteckna och fotografera ska
eleven fundera på hur platsen ska förändras genom det egna arbetet med Street
Art.
Eleven kan jobba enskilt eller tillsammans med en kompis. Arbetsplanering för eleverna och förslag
på material finns i en bifogad fil. Eleverna reflekterar i sina loggböcker
alternativt bloggar om hur arbetet går och vad man eventuellt behöver hjälp
med.
Lektion 8
Eleven placerar ut det egna konstverket och fotograferar
verket på plats. Skriv egna reflektioner kring hur du tycker att platsen
förändras. Vad har du tillfört? Hur förändras betydelsen och känslan av
platsen?
Lektion 9-10.
Gemensam utställning med alla Street Art-verk och rundvandring
tillsammans i gruppen. Var och en berättar om sitt verk och sina tankar.
Individuell utvärdering av det egna arbetet och
arbetsområdet.
Bedömningsmatris
E
|
C
|
A
|
Bildanalys:
Jag beskriver min
bild och dess uttryck, innehåll och funktion på ett enkelt sätt
Jag kan använda
vissa ord och begrepp som hör till området.
Jag kan tolka en
samtida bild och göra en enkel jämförelse och koppling till egna
erfarenheter, andra verk och till omvärlden.
|
Bildanalys:
Jag beskriver min
bild och dess uttryck, innehåll och funktion på ett utvecklat sätt.
Jag kan använda
ord och begrepp som hör till området på ett relativt bra sätt.
Jag kan tolka en
samtida bild och göra en jämförelse och koppling till egna erfarenheter,
andra verk och till omvärlden på ett relativt väl sätt.
|
Bildanalys:
Jag beskriver min
bild och dess uttryck, innehåll och funktion på ett väl utvecklat sätt
Jag kan använda
ord och begrepp som hör till området på ett välutvecklat sätt.
Jag kan tolka en
samtida bild och göra jämförelser och kopplingar till egna erfarenheter,
andra verk och till omvärlden på ett välutvecklat sätt.
|
Material och
teknik:
Jag använder tekniker,
verktyg och material på ett i stort sett fungerande sätt.
Jag prövar min
idé.
|
Material och
teknik:
Jag använder
tekniker, verktyg och material på ett ganska fungerande sätt.
Jag prövar och
omprövar.
|
Material och
teknik:
Jag använder
tekniker, verktyg och material på ett varierat och idérikt sätt.
Jag prövar och
omprövar flera olika idéer och metoder.
|
Jag bidar till
att utveckla idéer.
|
Jag utvecklar
delvis egna idéer.
|
Jag utvecklar
egna idéer med inspiration från Street Art.
|
Jag kan på ett
enkelt sätt reflektera kring hur jag har arbetat.
|
Jag kan på ett
utvecklat sätt reflektera kring hur jag har arbetat.
|
Jag kan på ett
välutvecklat sätt reflektera kring hur jag har arbetat.
|
Jag bidrar till
att göra val i mitt arbete som leder arbetet framåt.
|
Jag ger egna
förslag som med bearbetning leder arbetet framåt.
|
Jag formulerar
och väljer olika handlingsalternativ som leder arbetet framåt.
|
|
|
|
|
|
|
Bilagor:
Filmfrågor, Bildanalys,Arbetsplanering till eleverna. Kolla i bloggen på GUL. Vet inte riktigt hur jag bifogar filer här.